27. 9. - Den českého piva

Lidé pijící pivo PRIMÁTOR

Patří už k Čechám neodmyslitelně jako Praha a Karlův most nebo Krkonoše a Sněžka - české pivo. Na tento pátek 27. září, v předvečer svátku svatého Václava, ale také českého piva, Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) vyhlásil první Den českého piva. Pro všechny, kteří mají rádi tradiční poctivý český nápoj, se má tento den stát svátkem, jakým je pro vinaře jejich Svatomartinské. K tomuto Dni českého piva se připojil také pivovar PRIMÁTOR a.s. v Náchodě a 34 gastro provozoven, které čepují piva značky Primátor. Najdete je nejen okolo „pivovarského komína“, ale po celých východních Čechách a dokonce i na jižní Moravě (jejich podrobný seznam naleznete ZDE).

V těchto restauracích, pohostinstvích, pivnicích a hospůdkách bude možno ochutnat třeba speciální pivní menu či dostat pivo zdarma.

Den českého piva za pivovar PRIMÁTOR a.s. už odstartoval naražením sudu Čtrnácteráku obchodní sládek pan Pavel Kořínek a obchodní zástupce pivovaru Ondřej Dítě v Restauraci Radnice v Hronově spolu s jejím provozovatelem. Náchodský pivovar totiž nezklamal a opět dostál pověsti specialisty na speciály. Nový čtrnáctistupňový pivní speciál Čtrnácterák byl představen před několika dny během akce Den s Primátorem.

„Už při přípravě nového podzimního speciálu Čtrnácterák jsme mysleli na svatého Václava, speciál je jakoby svatováclavským pivem. Název Čtrnácterák odkazuje na myslivost, protože na podzim myslivci vyřazují spousty zvěře, začínají zvěřinové hody a k divočině se hodí právě nějaký pivní speciál,“ říká Pavel Kořínek.

K slavnostnímu naražení sudu došlo i v Pivnici Na Rychtě v Novém Městě nad Metují, kde se pivo značky PRIMÁTOR točí již od nepaměti. V obou restauracích speciál zdarma ochutnalo několik přítomných hostů. Načepoval a nabídl jim ho přímo sám pan sládek Pavel Kořínek.

Na Dni českého piva se však nebude čepovat jen Čtrnácterák, který se točí ve vybraných restauracích, ale i jiná piva náchodského pivovaru. Restauratéři a hospodští nabídnou svým zákazníkům minimálně dvě možnosti z nabídky, která je ke Dni českého piva připravena. Hosté mohou ochutnat například speciální pivní menu, dostanou k hlavnímu jídlu malé pivo zdarma, ochutnají pivní speciály, druhé pivo budou mít zdarma, nebo mohou okusit pivní degustační menu. 

„To vše, aby se pivní kultura zvýšila,“ dodává Pavel Kořínek. Podle něj totiž české pivo chutná nejlépe v restauraci. „Jde nám o to, aby se vytvořila nová celonárodní tradice oslavy českého piva a zvýšilo se povědomí veřejnosti o tomto tradičním českém nápoji. Svatý Václav je ochránce naší státnosti, ale také byl Karlem IV. vybrán jako ochránce pivovarníků    a sladovníků. Proto se za Den českého piva zvolil den před svátkem svatého Václava,“ vysvětluje Pavel Kořínek.

Akce Den českého piva bude probíhat po celé České republice, v předvečer svátku svatého Václava. Cílem je vytvoření nové celonárodní tradice oslavy českého piva, posílení hrdosti k tomuto tradičnímu nápoji a nalákání veřejnosti k oslavě českého piva v podnicích, kde se čepuje. 

Dne českého piva se pod záštitou ČSPS v letošním roce zúčastní přes 800 restaurací a podniků, akci podpoří desítky pivovarů a minipivovarů, které dohromady reprezentují téměř 80% produkce pivovarského trhu v České republice.

Slavte s Primátorem!

Je Vám více než 18 let?
Osobám mladším 18-ti let bude zobrazena stránka s omezeným obsahem. Děkujeme za pochopení.
Pivovar PRIMÁTOR a.s.