Náchodské pivo Primátor usiluje o zastoupení na Dálném východě

Gastronomický festival v Pekingu

Pořádné české pivo z Náchoda na východě Čech usiluje o zastoupení na trhu na Dálném východě. V pátek 11. října 2013 reprezentoval náchodský pivovar PRIMÁTOR Českou republiku, vyhlášenou tradicí vaření piva po celém světě, jako jeden ze dvou českých pivovarů v Pekingu na prvním česko-slovensko-čínském gastronomickém festivalu v Číně.

Piva pivovaru PRIMÁTOR osobně na festivalu představil starosta města Náchoda Jan Birke, který v Číně pobýval jako prezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce. Festival se uskutečnil ve společném areálu velvyslanectví České republiky a velvyslanectví Slovenské republiky. Pozvaní hosté měli možnost ochutnat některé typické pokrmy z České republiky, Slovenska a Číny. 

Možností je na čínském trhu s více než 1,3 miliardou obyvatel hodně. Pro pivovar PRIMÁTOR, který je spíše malým regionálním pivovarem proslulým vařením pivních speciálů, to přitom nebyl první kontakt s čínským prostředím. Náchodský pivovar už v minulosti na čínský trh dodával, ale pak se vývoz z různých důvodů omezil. „V poslední době je však poptávek poměrně hodně a snažíme se nějakým způsobem vybrat vhodného partnera. Do Číny už jsme poslali několik kontejnerů vzorků. Čína je však tak ohromná, že jeden kontejner se vzorky je jako kapka v moři,“ uvedl ředitel pivovaru Josef Hlavatý. 
Další zajímavostí je, že na začátku října při své pracovní návštěvě na Náchodsku si zázemí pivovaru prohlédl čínský velvyslanec pan Yu Qingtai. Návštěvu zhodnotil jako velmi zajímavou a uvedl, že jeho kolegové říkají, že české pivo je nejlepší na světě.

České pivo má obecně v zahraničí velmi dobrý zvuk a všichni zahraniční klienti pivovaru PRIMÁTOR jeho nápoje odebírají právě proto, že chtějí svým zákazníkům nabídnout tradiční poctivé české pivo. Pivům z Náchoda navíc pomáhá celosvětový trend, že zákazníci vyhledávají kvalitní piva z malých pivovarů.
„V roce 2010 se nám podařilo dostat na historický rekord exportu. Vyvezli jsme 30 575 hektolitrů. Export do zahraničí dnes tvoří čtvrtinu odbytu. Systematicky pracujeme na dalším rozvoji našich možností, vývoz pro nás představuje zajímavé příležitosti,“ uvedl ředitel Josef Hlavatý. 

Asi 40 procent odbytu do zahraničí představuje světlý ležák, zbytek tvoří pivní speciály. Úspěšné je pšeničné pivo Weizenbier, které v některých destinacích tvoří až polovinu tamního odbytu. Právě úspěchem Weizenbieru se už mohl pivovar PRIMÁTOR v Číně pochlubit. Weizenbier z Náchoda se totiž před pár dny stal absolutním vítězem prestižní degustační celosvětové soutěže World Beer Awards (WBA), jejíž finále se uskutečnilo v Londýně. V klání porazil desítky piv z celého světa. 

Oficiálního zahájení na česko-slovensko-čínském gastronomickém festivalu v Pekingu se vedle velvyslance Libora Sečky, jednoho z hlavních hostitelů, zúčastnil také první náměstek ministra zemědělství ČR Stanislav Kozák. Mezi pozvanými hosty byli zejména představitelé čínské státní správy, zástupci malých a středních firem, které se v gastronomické oblasti pohybují, zástupci významných hotelů a novináři, kteří se zaměřují na ekonomickou či gastronomickou problematiku. Zástupci ze všech těchto branží tak mohli ochutnat piva PRIMÁTOR.

Festival pořádalo velvyslanectví České republiky, spoluorganizátory bylo Velvyslanectví Slovenské republiky, Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce a China Cuisine Association. Návštěvníci si užili kvalitní jídlo a pití v neformální atmosféře a příjemné zeleni areálu velvyslanectví. Festival má vést k lepšímu vzájemnému poznání kultur a posílit tak má  bilaterální vztahy mezi ČR a ČLR. Dovozcům českých potravin také umožnil v Číně prezentovat jejich výrobky.

Je Vám více než 18 let?
Osobám mladším 18-ti let bude zobrazena stránka s omezeným obsahem. Děkujeme za pochopení.
Pivovar PRIMÁTOR a.s.