S Primátorem až na vrchol šestitisícovky

vrchol Stok Kangri

V druhé polovině září se podařilo dvěma členům Broumovského horolezeckého oddílu DKH a příznivcům náchodského piva PRIMÁTOR Milanu Lukašákovi a Luboši Flouskovi vystoupit na šestitisícovku Stok Kangri (6153 m.n.m.).

V oblasti severozápadní části Indických Himalájí Stok v regionu Ladakh se jedná o nejvyšší vrchol, který patří mezi nejčastěji lezené. Stok Kangri byl zdolán ze základního tábora 4980 m.n.m. klasickou cestou po východním ledovci a severojižním hřebenu. Výstup byl zahájen 18.9.2014 v 1:00 místního času a vrchol dosažen v 5:30 téhož dne. Sestup pak trval 2 hodiny s návratem do základního tábora v 8:15. Video z vrcholu naleznete ZDE.

Výstup Milan popisuje slovy: “Ačkoliv Stok Kangri nepatří mezi technicky náročné vrcholy, tak se náš výstup neobešel bez komplikací. Na tuto dobu jsme se museli potýkat s extrémně nízkými teplotami. Další komplikací se ukázal být náš rychlý postup, kdy jsme na vrchol dorazili téměř o hodinu dříve, než jsme původně plánovali. Při čekání na východ slunce a příhodnější podmínky pro sestup jsme tedy pořádně vymrzli“. “Naštěstí to však byla jediná potíž, která nás v Ladakhu potkala”, dodává Milan.

Jen pro ilustraci, v den jejich výstupu se na vrchol vypravilo sedm skupin, tedy více než šedesát lidí. Úspěšný výstup však mohlo slavit jen pět horolezců, ostatní svůj pokus odložili na příhodnější podmínky.

Za propagaci piva PRIMÁTOR chlapům děkujeme a k úspěchu gratulujeme.

Je Vám více než 18 let?
Osobám mladším 18-ti let bude zobrazena stránka s omezeným obsahem. Děkujeme za pochopení.
Pivovar PRIMÁTOR a.s.