Technologie výroby

technologie výroby piva v pivovaru PRIMÁTOR
1. Máčení
Technologie výroby - Máčení Cílem máčení je zvýšit řízeným způsobem obsah vody v zrnu pro zahájení enzymatických reakcí a pro klíčení zrna. Vytříděný sladovnický ječmen se máčí v náduvníku. Máčení trvá 72 hodin se vzdušnými přestávkami, obsah vody v zrnu se zvýší ze 14% na 45%.
2. Klíčení
Technologie výroby - Klíčení Sladařské klíčení je aktivace enzymů a docílení požadovaného rozluštění. Namočený ječmen se vymáčí na humna nebo do sladovací skříně, kde se klíčící ječmen převrací, zrno klíčí 4 – 5 dnů.
3. Sušení a pražení
Technologie výroby - Sušení a pražení Sušení (odb. hvozdění) zastaví životní pochody v zrnu a vytvoří aromatické barevné látky. Sušení probíhá na hvozdu při teplotách od 30 do 85°C 2 krát 24 hodin. Obsah vody ve sladu klesá voda na 4 % a slad dostává barvu a vůni.
Pražení sladu – do polotmavých a tmavých piv se svařují napražené slady. Nejvíce se používá slad karamelový, dodává pivu karamelovou chuť a vůni, praží se při teplotách 120 – 160°C. Tmavou barvu pivu dodává slad barvicí, který se praží při teplotě 220°C.
4. Šrotovník
Technologie výroby - Šrotovník Cílem šrotování je co nejméně poškodit pluchu a dobře vymlít endosperm zrna. Šrotování se provádí na šrotovníku, kde se slad rozemele na sladovou drť.
5. Vystírání
Technologie výroby - Vystírání Provádí se ve vystírací pánvi, kde se rozemletý slad za stálého míchání smísí s vodou při teplotě 37°C, poté se provádí zapařování na teplotu 52°C.
6. Rmutování
Technologie výroby - Rmutování Rmutování je proces převedení žádoucích složek extraktu varních surovin – sladu do roztoku, provádí se ve rmutovací pánvi. Rmutuje se infuzním nebo dekokčním způsobem. Na infuzi postačuje jediná ohřívaná rmutovací nádoba (nádoba č.5 nebo vystírací pánev). Infuzním rmutováním se vaří Weizenbier, Pale Ale a Stout. U dekokčního způsobu rmutování se po vystření oddělí část objemu vystírky - rmut, který se samostatně zpracuje a povaří (nádoba č.6 nebo rmutovací pánev). Dekokčním rmutováním se vaří česká světlá, polotmavá a tmavá piva.
7. Scezování
Technologie výroby - Scezování Scezování je oddělení sladiny od pevného podílu. Scezování probíhá ve dvou fázích, a to ve scezování předku a výstřelků - vyslazování mláta. Pevná část mláta – pluchy se využívá jako filtrační materiál a po vyslazení se již v pivovaru mláto nevyužívá.
8. Vaření mladiny
Technologie výroby - Vaření mladiny Sladina získaná scezováním se v mladinové pánvi vaří s chmelem po dobu 90 minut, chmel se přidává na třikrát, výsledným produktem je horká mladina. Při chmelovaru dochází k fyzikálně-chemickým změnám, které stabilizují koncentraci a složení mladiny. Zde se měří extrakt původní mladiny pivovarským sacharometrem.
9. Vířivá káď
Technologie výroby - Vířivá káď Je stojatá válcová nádoba, kam se tangenciálně čerpá horká mladina. Ve středu nádoby se vytváří kalový kužel, čirá mladina je pak odtahována na chlazení.
10. Chlazení
Technologie výroby - Chlazení Chlazení mladiny se provádí v deskovém chladiči, zde se horká mladina zchladí na zákvasnou teplotu 6°C.
11. Hlavní kvašení v otevřených kádích
Technologie výroby -  Hlavní kvašení v otevřených kádích Cílem kvašení piva je řízená přeměna sacharidů na alkohol a CO2 a vytvoření vhodných organoleptických vlastností piva. Do zchlazené mladiny se přidávají pivovarské kvasinky a v otevřených kádích probíhá spodní kvašení při teplotě 6 až 11°C , kvašení trvá 6 až 10 dní. Při kvašení Weizenberu, Pale Ale a Stoutu se používají svrchní kvasinky. Hlavní kvašení probíhá až při teplotách kolem 22 °C. Tyto kvasinky jen málo sedimentují.
12. Dokvašování piva v ležáckých tancích
Technologie výroby -  Dokvašování piva v ležáckých tancích Cílem dokvašování je dosažení optimálních organoleptických vlastností, nasycení oxidem uhličitým a vyčeření. Mladé pivo se v tancích při teplotě 0 - 3°C dokvašuje 50 - 90 dnů, pivo se tak nasytí CO 2, tím se vytvoří pěnivost a pivo se celkově chuťově zakulatí do originální charakteristiky.
13. Filtrace piva
Technologie výroby -  Filtrace piva Filtrace musí upravit pivo před stáčením tak, aby se po dobu několika měsíců nezměnila jeho čirost v transportním obalu. Filtrace se provádí na křemelinovém filtru, kde se odstraňují kvasinky a ostatní nežádoucí látky.
14. Stáčení
Technologie výroby -  Stáčení Stáčení piva do lahví, KEG sudů a petainerů. Pivo se před stočením pasterizuje na průtokovém pasteru, tím se docílí zvýšení trvanlivosti piva v přepravním obalu na několik měsíců.
Je Vám více než 18 let?
Osobám mladším 18-ti let bude zobrazena stránka s omezeným obsahem. Děkujeme za pochopení.
Pivovar PRIMÁTOR a.s.